ru | ua

Будь-який сучасний торгово-розважальний центр (ТРЦ) або комплекс є масштабним об'єктом нерухомості громадського призначення з розвиненою інфраструктурою і привабливим архітектурним виглядом. Тому при його проектуванні неминуче виникає цілий ряд особливостей, що потребують їх врахування. Пропонуємо розглянути ці нюанси:

Проект торгово-розважального комплексу починається з вибору місця для будівництва

Звичайно, від положення ТРЦ залежить кількість його орендарів і відвідувачів, його популярність, його прибутковість. Тому просто необхідно визначити підходяще місце для забудови, і на вибір в цьому випадку впливають 2 фактори:

 1. Доступність. Природньо, що ділянку для забудови, тим більше потрібних розмірів, складніше отримати в центрі, ніж на периферії. Та й ціна покупки майданчика для зведення в «серце» міста буде значно вище, ніж на околиці.
 2. Значення самого ТРЦ. Якщо це об'єкт локального масштабу, місце для його забудови можна вибирати і на периферії - головне, щоб поруч була транспортна магістраль. А ось торгово-розважальний комплекс загальноміського значення варто розташовувати якомога ближче до центру.

Під'їзд і зовнішнє планування відіграють важливе значення

Вище ми писали про необхідність розташування ТРЦ біля транспортної магістралі. Це потрібно, щоб до торгово-розважального комплексу завжди можна було з комфортом під'їхати на особистому авто, на таксі, на маршрутці, автобусі, тролейбусі, трамваї. І чим ближче, тим краще - в ідеалі людина повинна зробити лише кілька кроків від місця своєї зупинки до дверей ТРЦ. При цьому на прилеглій до будівлі території обов'язково повинна бути передбачена парковка.

Архітектура ТРЦ

Зовнішній вигляд торгово-розважального комплексу відіграє ключову роль, і проектувати його потрібно з урахуванням 3 факторів:

 1. Імідж - якщо об'єкт будівництва входить до складу мережі, його зовнішній вигляд повинен бути витриманий у фірмовому стилі і володіти тими ж характерними елементами, які є у інших ТРЦ бренду.
 2. Домінуючі містобудівні акценти - саме їм повинен підкорятися вигляд торгово-розважальних комплексів локального значення.
 3. Важливість - якщо ТРЦ загальноміського масштабу, він може бути оригінальним, але його вигляд все одно повинен вписуватися у вже сформовану забудову.

  Особливості проектування інфраструктури торгово-розважального комплексу

  «Внутрішніх» факторів і нюансів більше, тому ми хочемо коротко пройтися по кожному з них:

  • Технологічні потоки потрібно закладати так, щоб вони не перетиналися.
  • Всі приміщення повинні бути функціонально зоновані (розміщеними за призначенням).
  • Площі і обсяги ділянки під забудову потрібно використовувати з максимальною раціональністю та економічністю.
  • У проекті необхідно передбачити просторову середу (відділи, зони і так далі), яка буде задовольняти потреби різних орендарів і відвідувачів ТРЦ.
  • Потрібно запланувати зони релаксації, рекреації, відпочинку - відкриті тераси, виставкові центри, зимові сади, кінотеатри (з належною шумоізоляцією), кафе та інші громадські об'єкти.
  • Необхідно передбачити спеціальні зони, майданчики, ділянки для дітей будь-якого віку.

   Нюансів дійсно багато, і кожен з них заслуговує обліку, тому проект торгово-розважального комплексу повинні розробляти тільки фахівці.